Stomatolog Gdańsk  >  Baza wiedzy  >  Ósemki. Zęby mądrości
 
2012-06-11

Ósemki. Zęby mądrości

Trzecie zęby trzonowe popularnie zwane ósemkami lub zębami mądrości są zdecydowanie w ewolucyjnym odwrocie. Już Darwin oznajmił światu, że zmienność zęba mądrości jest wyrazem jego zanikowego charakteru.

Filogenetycznie uzębienie ludzkie dąży do redukcji ilościowej. Naukowcy twierdzą, że proces ten trwa od dawna i nie jest jeszcze zakończony. Stąd właśnie wynika zmienność formy trzecich trzonowców, a często zjawisko objawia się to ich brakiem. Zęby te powodują niejednokrotnie zjawisko, które piękni po łacinie nazywa się dentitio difficilis dentis sapientiae, czyli utrudnione wyrzynanie zęba mądrości.

  • Dr Adam Wolniewicz, Gdańsk - przeczytaj opinie
  • ORŁOWSKA Dental Clinic, Gdynia Orłowo - zadzwoń 503 108 800

 

WYRZYNANIE ZĘBA MĄDROŚCI

Objawia się ono miejscowym bólem, obrzękiem błony śluzowej nad wyrzynającym się zębem, a niekiedy podwyższeniem temperatury ciała, ogólnym rozbiciem i powiększeniem okolicznych węzłów chłonnych. Czasem z kieszonki nad zębem uwalnia się ropny wysięk. Może także dołączyć się szczękościsk w wyniku objęcia stanem zapalnym pobliskich mięśni.  W skrajnych wypadkach ciężkiego przebiegu zakażenia może być wymagane nawet leczenie szpitalne z powodu zagrożenia życia.

Jedną z przyczyn powstawania utrudnionego wyrzynania zębów mądrości jest brak miejsca w kości żuchwy lub szczeki. Powoduje to powstanie nieprawidłowego kierunku wyrzynania tych zębów.  W efekcie zbaczają one w stronę policzka lub języka, a często także pozostają w nieprawidłowym położeniu wewnątrz kości.  Zdarza się, że ząb ósmy w procesie wyrzynania naciska na ząb siódmy, czyli następny w łuku i w efekcie domina powoduje stłoczenia zębów w przednim odcinku. 

 

USUWANIE ZĘBÓW MĄDROŚCI

Niekorzystne ułożenie zębów mądrości sprzyja powstawaniu zjawiska próchnicy, także w zębach sąsiednich. Podsumowując  zęby mądrości często powodują problemy i jest to powodem ich usuwania. Zabieg ten nie należy do najsympatyczniejszych.  O usuwaniu ósemek krążą legendy. Prawda jest taka, że są to zabiegi od stosunkowo łatwych do bardzo trudnych. Składają się na to zastane warunki anatomiczne jak i umiejętności, oraz doświadczenie operatora. 

 

ILE KOSZTUJE EKSTRAKCJA ZĘBA?

Aktualne ceny usług chirurgii stomatologicznej znajdziesz tutaj >> Cennik.  Zobacz ile koszute: usunięcie zęba, dłutowanie zęba, usunięcie zęba zatrzymanego, resekcja wierzchołka korzenia, ekstrakcja z zamknięciem zatoki, radektomia.

 

 

 Kontakt: GSM 503 108 800

Frazy dotarcia: wyrywanie zębów mądrości, usuwanie ósemek, dobry dentysta trójmiasto, chirurgia stomatologiczna, ekstrakcja. Wyrywanie ósemek Gdańsk.


Wyświetl większą mapę

 

 

Inne artykuły