Stomatolog Gdańsk  >  Baza wiedzy  >  Polacy u stomatologa. Statystyki
 
2012-04-20

Polacy u stomatologa. Statystyki

Wizyta u dentysty. Będąc dziećmi drżeliśmy na samą myśl o niej. Dźwięk wiertła, zapach gabinetu i te wszystkie dziwne narzędzia, śniły się po nocach niczym wyposażenie sali tortur. Minęło wiele lat, a my… nadal podobnie myślimy o wizycie w gabinecie stomatologicznym.

 

Dlaczego boimy się dentysty?

Jak podaje Dental Tribune Polska, 43% Polaków nadal boi się dentysty. 10% mężczyzn i 3% kobiet do tego stopnia, że nigdy nawet nie sprawdziło czy ich obawy są słuszne. Osoby, które taką próbę mają za sobą i tak rzadko zaglądają do gabinetu stomatologicznego – 17% Polaków, z powodu bardzo silnego bólu, pojawia się w nim raz na kilka lat. Co nas tak odstrasza? Przede wszystkim rzeczony odgłos wiertła, który przeszkadza 41% pacjentów. Natomiast 18% Polaków odstrasza kiepski stan swoich zębów.

 zęby

 

1 000 000 Polaków nie ma szczoteczki

Ktoś mógłby pomyśleć, że może w dzisiejszych czasach, mając dostęp do szeregu produktów przydatnych w zachowaniu higieny jamy ustnej, Polacy tak dbają o stan swojego uzębienia, że rzeczywiście nie potrzebują regularnych wizyt u dentysty. Niestety, prawie milion naszych rodaków nie ma nawet szczoteczki do zębów! Poza tym jesteśmy coraz bardziej leniwi. Obecnie podstawowe 3 minuty na szczotkowanie poświęca jedynie 25% Polaków, a jeszcze w 2007 było ich 33%.

 

Uroda stomatologa też ważna

Tymczasem gabinety stomatologiczne starają się jak mogą w zachęceniu do regularnych wizyt przystosowując się do rosnących wymagań pacjentów. Portal dentysta.eu donosi, że dla 51% badanych w wymarzonym gabinecie stomatologicznym nie może być kolejek. Liczy się również:

  • wygoda foteli,
  • muzyka w poczekalni,
  • wystrój wnętrza,
  • oświetlenie
  • możliwość oglądania filmów.

Dla 11% ankietowanych nie bez znaczenia pozostaje atrakcyjność i uroda stomatologa/stomatolożki. Jako że, samą ładną buzią dentysta zębów nie wyleczy, dlatego 45% Polaków oczekuje też najnowocześniejszego sprzętu medycznego.

 

Niemcy, Duńczycy, Anglicy wybierają polskich stomatologów

Rzeczywistość nie odbiega wiele od marzeń. Większość polskich gabinetów stomatologicznych jest w tej chwili na tak wysokim poziomie, że mogą spokojnie konkurować z zachodnimi placówkami tego typu. Najlepszym na to dowodem jest liczba pacjentów zza zachodniej granicy, jaka korzysta z usług polskich dentystów. Są to nie tylko nasi sąsiedzi, ale też obywatele krajów dalej położonych, jak Dania czy Anglia.

 

Zdrowy uśmiech to inwestycja

Cieszy fakt, że choć 81% Polaków deklaruje, że nie lubi dentysty, to coraz więcej młodych ludzi zagląda do gabinetów stomatologicznych. Są najbardziej wymagający i starannie wybierają swojego specjalistę, zarówno pod względem wystroju jak i zaawansowania technologicznego. Są też za to najbardziej świadomymi konsekwencji zaniedbania zdrowego uśmiechu pacjentami.


Źródła:

  • http://www.dental-tribune.com/articles/content/scope/news/region/poland/id/7905
  • http://www.dentysta.eu/ogolne/3839-polacy-za-kilka-lat-przestana-myc-zeby

 /jes/

 

 

Inne artykuły