Stomatolog Gdańsk  >  Baza wiedzy  >  Piaskowanie zębów. Jak to działa?
 
2010-12-07

Piaskowanie zębów. Jak to działa?

Piaskowanie zębów jest jednym z zabiegów profilaktycznych stosowanych w stomatologii.

Piaskowanie usuwa:

  • osady na zębach
  • powierzchniowe przebarwienia
  • płytkę bakteryjną
  • miękkie złogi nazębne.

Piaskowanie poleruje powierzchnię zębów i dzięki temu zapobiega szybkiemu odkładaniu się płytki bakteryjnej. Daje poczucie świeżości.

 

NA CZYM POLEGA PIASKOWANIE ZĘBÓW?

Do zabiegu piaskowania stosowane są piaskarki stomatologiczne. Są to urządzenia, które do końcówki (dyszy) podają proszek do piaskowania wraz z wodą i powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem. Proszek to dwuwęglan sodu o wielkości ziarna 65 mikro metra. Ziarna mają zaokrąglone krawędzie i mogą być pokryte teflonem.

 

SMAKI PROSZU DO PIASKOWANIA

Proszki do piaskowania występują w różnych smakach, choć najbardziej popularny jest cytrynowy. Inne smaki: tutti-frutti, wiśniowy, miętowy, porzeczkowy itp. Wielkość i kształt ziaren proszku zapobiega uszkodzeniom szkliwa. Zabieg ten wymaga wprawy, bo dziąsła i błona śluzowa nieprzepadają za strumieniem pisku pod ciśnieniem około 2 barów. Pacjent jak i osoba wykonująca zabieg powinni mieć na oczach ochronne okulary.

Piasek, który wykonał już swoje zadanie odbija się od powierzchni oczyszczanej i jest zbierany przez końcówkę ssaka stomatologicznego. W jednej ręce piaskarka, a w drugiej ssak. Zabieg ten wykonuje higienistka stomatologiczna lub lekarz.

 

Zapoznaj się z wybielaniem metodą ZOOM. I sprawdź, ile kosztuje piaskowanie zębów w Orłowska Dental Clinic w Gdyni Orłowie

 

 

 

Inne artykuły