Stomatolog Gdańsk  >  Baza wiedzy  >  Matryce sektralne. Formówki Palodent Plus w praktyce
 
2013-02-08

Matryce sektralne. Formówki Palodent Plus w praktyce

Anna Łokuciewska: Co spowodowało, że zdecydował się Pan na zakup systemu Palodent Plus?

Dr Adam Wolniewicz: Od około 5 lat używam Palodentu. Mam więc spore doświadczenie w pracy matrycami sektralnymi. Kiedy pojawił się nowy Palodent Plus, a Pani przyjechała, to specjalnie się nie zastanawiałem. Patrząc na zestaw oceniłem, że będzie to bardzo dobry zakup.

zestaw formówek palodent plus


A.Ł.: To może zapytam inaczej, czy Pana zdaniem trudno jest rozpocząć pracę takim systemem formówek?

A.W.: Myślę, że każdy produkt ma swoją barierę wejścia. Natomiast to poniekąd kwestia otwarcia na to, czy chcemy się uczyć pracy czymś, co jest nowe. Ja nie mam z tym specjalnie dużego problemu, aczkolwiek jestem w pewnym zakresie tradycjonalistą. Jeżeli coś mi pasuje i to działa dobrze, to niekoniecznie to zmieniam.

 

Kolejne zdjęcia są autorstwa dr Adama Wolniewicza (Klinika dentystyczna Dental Aesthetics, Gdynia Orłowo). Prawa autorskie zastrzeżone.

matryce sektralne palodent plus zastosowanie


A.Ł: Jakby miał Pan porównać poprzedni Palodent z Palodentem Plus to, czy są jakieś zdecydowane różnice między tymi systemami?

A.W.: O pewnych rzeczach dowiadujemy się w pracy, ale na pierwszy rzut oka zwraca uwagę kilka elementów. Po pierwsze matryce są dłuższe. Następną rzeczą jest inna konstrukcja klamry. Przylega ona do zębów większą powierzchnią i blokuje się w przestrzeni międzyzębowej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ześlizgnięcia się klamry z zęba, co muszę przyznać zdarzło się czasami w poprzednim systemie, zwłaszcza przy bardziej rozległych ubytkach. Ponadto w zestawie są kliny i specjalna pęseta przydatna w umieszczaniu matryc i klinów we właściwym miejscu.

palodent plus - dental aesthetics Gdańsk


A.Ł.: W jakich przypadkach klinicznych Palodent Plus sprawdza się najlepiej? 

A.W.: Zdedydowanie jest to zestaw przeznaczony do odbudowy powierzchni stycznych w zębach przedtrzonowych i trzonowych. Nowe klamry przez swoją konstrucję pozwalają również na stabilizację w przestrzeni pomiędzy kłem a przedtrzonowcem, co w poprzednim systemie było raczej niemożliwe. System ten umożliwia zamykanie dość dużych przestrzeni między zębami u osób, u których doszło do przesunięcia zębów ze względów zgryzowych lub ortodontycznych.

A.Ł.: Czy stosowanie formówek Palodent Plus skraca czas wykonywania wypełnienia?

A.W.: Moim zdaniem tak. Matryce są dłuższe co daje nam możliwość odbudowy bardziej rozległych ubytków (obejmujących również częściowo ściany boczne przylegające do powierzchni stycznej) poza tym mają uformowaną część poddziąsłową, która dokładniej przylega do szyjki zęba i kształtuje przestrzeń przydziąsłową przyszłego wypełnienia. Dzięki temu mamy lepszą szczelność i mniej opracowywania tej newralgicznej okolicy.

formówki zdjęcia z zabiegu


A.Ł.: Czy stostując Palodent Plus uzyskuje się większą szczelność wypełnień? 

A.W.: Z racji budowy matryc - tak. Niebagatelne znaczenie ma również kształt klinów mających przekrój trójkątny z wgłębieneim od spodu i wklęśnięciem w części środkowej. Dzięki temu dalej od równika zęba matryca jest dokładniej dociskana, co przekłada się również na szczelność wypełnień. Szczelina, która powstaje po usunięciu matrycy jest na tyle mała, że kiedy wkładam nitkę dentystyczną to czuję ewidentny opór przy przechodzeniu przez punkt styczny.

A.Ł.: Czy pomocna jest możliwość zakładania kilku klinów w zależności od sytuacji klinicznej?

A.W.: Sama budowa klinów w tym zestawie to super pomysł. To, że można założyć kilka klinów w jedną przestrzeń nakładając je przeciwstawnie na siebie, rzeczywiście jest bardzo pomocne Dodatkowym udogodnieniem jest specjalny otwór w klinie. Dzięki niemu można łatwo umieścić klin przy pomocy specjalnej pęsety w przestrzeni między zębami. Sympatycznym dodatkiem są również kliny ochronne. W ogóle pomysł osłonięcia zęba sąsiedniego podczas opracowywania uważam za dobry. Często robiłem to przy pomocy metalowego paska i klasycznego klina drewnianego. Jednak dotknięcie paska wiertłem powodowało wysuwanie się z pomiędzy zębów. Tutaj takiej sytuacji nie ma, gdyż matryca osłaniająca jest wciśnięta w klin i trzyma się bardzo stabilnie.

formówki palodent plus zdjęcia z zabiegu

 

A.Ł.: Czy poleciłby Pan ten system innym dentystom?

A.W. Osobiście jestem zadowolony z tego systemu i cieszę się, że mogę nim pracować. Palodent Plus mam od ok. 4 miesięcy i nie mam ochoty sięgać po nic innego, kiedy opracowuję i wypełniam ubytek drugiej klasy w zębach przedtrzonowych i trzonowych. Zestaw jest przemyślany, a jakość wykonania jest naprawdę na wysokim poziomie. Przyspiesza pracę i odejmuje sporo stresów związanych z odbudową punktów stycznych. Jest to bardzo dobry produkt i jest godny polecenia.

 

* * *

Wywiad pochodzi z Magazynu Firmy Dentsply Detrey pod tytułem "Mój Dentsply", styczeń 2013.

mój dentsply gazetka okładka 

wywiad Adam Wolniewicz stomatolog

 

 

 

Inne artykuły