Stomatolog Gdańsk  >  Baza wiedzy  >  Kamień nazębny
 
2012-01-21

Kamień nazębny

Dlaczego powstaje kamień nazębny?

To pytanie jest wielokrotnie zadawane lekarzom w gabinetach stomatologicznych. Ponieważ wielu Pacjentów boryka się z problemem odkładającego się kamienia. Aby jednak poradzić sobie z tym zjawiskiem trzeba poznać jego istotę. Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji i utwardzania nazębnej płytki bakteryjnej nazywanej z angielskiego dental plag. Płytka bakteryjna jest miękkim osadem ściśle przylegającym do powierzchni zęba i możliwym do usunięcia jedynie przez szczotkowanie. Składa się ona w 60-80% z bakterii. Tworzenie się płytki następuje zaledwie w kilka minut po zabiegu higienicznym i uczestniczą w tym związki zawarte w ślinie, które następnie pozwalają przyczepiać się bakteriom do powierzchni zębów. Przyrost objętościowy i przyleganie następnych warstw bakterii uwarunkowany jest głównie przez sacharozę dostarczaną w diecie węglowodanowej. Naukowcy mówią, że ilość płytki bakteryjnej jest odwrotnie proporcjonalna do higieny jamy ustnej. A zatem jeśli dokładnie umyjemy zęby usuwając  płytkę bakteryjną ze wszystkich powierzchni zębów oraz dziąseł to kamień nazębny nie powstanie. 

  kamień zęby

Kamień nazębny - grafika.

 

Jak już stwierdzono kamień nazębny jest zmineralizowaną płytką bakteryjną. Jego część mineralną stanowią fosforany wapnia pochodzące ze śliny. Stąd miedzy innymi kamień odkłada się najłatwiej na językowych powierzchniach zębów siecznych w żuchwie i policzkowych powierzchniach zębów trzonowych szczęki, ponieważ tam właśnie znajdują się ujścia dużych gruczołów ślinowych.    
 
Kamień nazębny jest  obroną organizmu przed aktywną płytką bakteryjną. Próba zamurowania bakterii kamieniem nie jest jednak skuteczna, ponieważ jego szorstka powierzchnia zawsze pokryta jest żywą płytką. Kamień powstaje nad, jak i poddziąsłowo powodując stan zapalny tkanek miękkich wokół zębów. Kiedy jest go dużo spycha dziąsła w stronę wierzchołków korzeni  zębów  w efekcie doprowadzając do ich rozchwiania, a w skrajnych wypadkach do ich utraty.
 
Dlatego właśnie tak bardzo ważne jest niedopuszczanie do powstawania kamienia nazębnego, a jak już powstanie to usuwanie go w gabinecie stomatologicznym.
 
Zabieg usuwania kamienia nazębnego jest nazywany skalingiem i jest wykonywany przez higienistkę stomatologiczną lub lekarza przy użyciu narzędzi ultradźwiękowych lub ręcznych. Po usunięciu kamienia niezbędne jest dokładne wypolerowanie powierzchni zębów przy pomocy past polerskich. W naszym gabinecie Pacjent otrzymuje również instruktaż higieny, który jest pomocny w podniesieniu higieny jamy ustnej.
 
Innym zjawiskiem, na które zwracamy uwagę badając naszych Pacjentów jest osad nazębny przebarwiający powierzchnię zębów. Powstaje on przez odkładanie się barwników zawartych w pożywieniu i napojach, a także substancji smolistych z palonych papierosów. Usunięcie osadu nazębnego jest często możliwe przy użyciu past czyszcząco-polerskich, ale niejednokrotnie wymaga użycia piaskarki stomatologicznej. Piaskarka jest urządzeniem, które na końcówkę (dyszę) podaje piasek wraz z wodą i powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem powodując usuwanie osadów, powierzchownych przebarwień, płytki bakteryjnej i miękkich złogów nazębnych. Po piaskowaniu wskazane jest wypolerowanie powierzchni zębów pastami polerskimi.
 
 

 

Inne artykuły